Skeel, Schaffalitzky og Ahlefeldt

A B C D E F G H I-J K L M N O P-Q R S T U V W Z Index Årgange Komplet

Komplette slægter fra Danmarks Adels Aarbog

De 237 slægter på denne liste er indtastet komplet, samt kontrolleret for rettelser og tilføjelser.

Til nr. A - B - C - D - E - F - G - H - I-J - K - L - M - N - O - P-Q - R - S - T - U - V - W - Z - Bund

DAA   Familie I. Led DAA: Linjer:
1

A

Abildgaard Tyge I. - Bendix I. 1929:II:3 - 1 - 2
2   Adeler Cort Sivertsen I. 1906:3 - 1 - 2 - 3 - 4
3   Ahlefeldt Benedict I. 1982-84:503 Linjer etc.
4   von Ahnen N.N. I. 1884:14 - 1 -
5   von Aldenburg Anton I 1884:22 - 1 -
6   Altena N.N.I. 1906:315 - 1 -
7   Anrep Torkild I. 1884:30 - 1 -
8   Arenfeldt Niels Henriksen 1893:16 - 1 - 2 - 3 -
9   von Arenstorff Ludolf de Arndesdorp - Frederik 1886:17 - 1 - 2 -
10

B

Baden Morten Jepsen - Willum Sort - Niels Andersen - Peder Nielsen 1884:41 - 1 - 2 - 3
11   Balk [af Skepparslöv] Tage I. Ovesen 1887:233 - 1 -
12   Bang af Jylland Morten I. 1885:29 - 1 -
13   von Barnewitz Christoph I. 1885:64 - 1 -
14   Barsebek Gotskalk I. 1885:66 - 1 -
15   Basse (Gamle) N.N. I. 1886:38 - 1 -
16   Basse (Nye) Niels I. 1886:41 - 1 -
17   Basse af Vendsyssel Torluf I. 1886:47 - 1 -
18   Benkestok Tord I. Toresen 1887:43 - 1 -
19   Bild - Strangesen (Bild) Esge I. Udsen 1888:63 - 1 - 2 - 3 -
20   Bjørn Oluf I. Bjørnsen 1887:88 - 1 - 2 -
21   Blaa Erik Jensen 1888:83 - 1 -
22   Blik Henrik I 1888:86 - 1 -
23   Blome Didrik I 1935:II:18 Linjer etc.
24   von Bolten Heinrich 1919:482 - 1 -
25   de Bosc de la Calmette Charles François 1919:484 - 1 -
26   Bosendal Claus I. 1890:111 - 1 -
27   Brockenhuus N.N. I. Brockenhuus 1962:II:3 - 1 - 2 - 3
28   Brostrup Henning I. 1889:111 - 1 -
29   Brügmann Peter Eberhard 1891:83 - 1 -
30   Bryske Markvard 1889:121 - 1 -
31   von Buchwald - (Bokwolde) Hr. Sifridus I. 1913:96 - 11 linjer - (jfr. Sifridus)
32   Budde Henning I. 1890:128 - 1 -
33   Bugge Niels 1890:134 - 1-
34   Bydelsbak (af Bregentved) Hr. Erik I. 1890:137 - 1 -
35   Bydelsbak(af Torbernfeld) Engelbrecht I. 1890:139 - 1 -
36   Bøistrup Philippus Hunger I. 1890:147 - 1 -
37   Bølle Erik I. 1890:148 - 1 -
38   Baad (af Halland) Broder Simonsen 1884:38 - 1 -
39

C

Cederfeld de Simonsen Troels Bertelsen 1946:II:27 - 1 -
40

D

Dal (i Norge) Hr. Ivar 1891:106 - 1 -
41   von Daldorf Wicko I. 1931:II:117 - 1 -
42   Drefeld Mogens I. - Trugils Arnketilsen 1891:119 - 1 - 2
43   Dresselberg Jens Henriksen 1891:122 - 1 -
44   Due - Glob (Due) Anders I - Mogens I. 1891:124 - 1 - 2
45   Due af Faurholm Morten 1891:138 - 1 -
46   Due (Taube) Johan - Henrik 1891:138 -1 - 2 -
47   Due (af Ølstedgaard) Peder I. 1891:143 - 1 -
48   Daa N.N. I. 1944:II:3 - 4 -
49

E

Ely Søren Heiberg 1920:461 - 1 -
50   Emmiksen Esbern Tagesen I. 1892:112 - 1 -
51   von Engberg Andreas 1960:II:3 - 1 -
52

F

Fasti - Skram (Fasti) - Splid (Fasti) Splid Fasti - Astradus Fasti 1892:130 - 1 - 2
53   Flemming Peder I. 1892:144 - 1 -
54   Fincke Thomas 1945:II:4 - 1 -
55   Fogh Laurids 1921:470 - 1 -
56   Friedenreich Daniel 1921:472 - 1-
57   Friis af Haraldskær Anders I. 1942:II:83 - 1 - 2
58   Friis af Hesselager Niels 1942:II:54 - 1 -
59   Friis af Landvig Stener Eriksen 1886:149 - 1 -
60   Friis af Vadskærgaard Ratlof I. - Mogens greve Frijs-Frijsenborg 1942:II:67 - 1 - 2
61

G

Gabel Christopher I. 1893:141 - 1 -
62   Galde Aasulf I. 1893:148 - 1 -
63   Galskyt Jens Nielsen af Od 1893:167 - 1 - 2 -
64   Galt Lage I. 1893:173 - 1 - 2
65   Gere (af Gisleberg) Johannes I. Laurentsen 1893:185 - 1 -
66   Gere (af Jordbjerg) Erland Lakæ 1893:185 - 1 -
67   Gere (af Padeborg) Ove I. Pedersen 1893:184 - 1 -
68   Giedde Laurids I. 1894:23 - 1 - 2
69   Glambek Peder Nielsen 1894:134 - 1 -
70   Glambek (af Rutze) Niels 1894:138 - 1 -
71   Grubbe Johannes I. 1895:143 - 1 - 2 - 3
72   Grubbe af Særslev Jakob I. 1895:176 - 1 -
73   Grøn Jens I. 1895:183 - 1 -
74   Gyldenkrone Wilhelm Marselis 1941:II:80 - 1 -
75   Gyldenstierne Niels I. Eriksen 1926:II:3 Linjer etc.
76   Gyrstinge Jens I. 1896:135 - 1 -
77   Gaas Hans I. 1893:139 - 1 -
78

H

von Hadeln Lorentz I. 1966:II:3 - 1 -
79   von Hagen Henning I. 2009-11:480 - 1 -
80   Hak Truid I. 1896:163 - 1 - 2 - 3
81   Halvbjørn Tue Nielsen 1994-96 - 1 -
82   Hartvigsen Anders I. 1897:193 - 1 -
83   Has - Grim (Has) Knud Pedersen I. - Jep Thorkildsen 1896:180 - 1 - 2
84   Hase Niels 1896:184 - 1 - 2
85   Heintz Povl 1930:II:3 - 1 -
86   Hollunger Jens (Niels) Benedictsen I. 1897:230 - 1 -
87   von Holsten Claus I. 1924:451 - 1 -
88   Hummersbüttel Lambertus 1922:503 - 1 -
89   Hundermark Markvard Hansen I. 1946:II:45 - I -
90   Hvas af Skørtholt Jens I. 1898:220 - 1 -
91   Høg (de gamle Høg'er) Christiern I. 1898:243 - 1 -
92   Hørby Jes Persen 1898:247 - 1 -
93

I-J

Jernskæg Ove I., Niels I. Pedersen, Poul I. Ebbesen 1899:184 Linjer etc.
94   de Jespersen Jesper 1923:473 - 1 -
95   Juel - Iuel - Juel-Brockdorff Palle til Øgelstrup 2000-02:357 Linjer etc.
96   Juel af Langeland Hans 1947:II:3 - 1 -
97   Jul af Sønderjylland Peder 1947:II:6 - 1 -
98

K

Kalf Jens I. 1899:224 - I -
99   Kirt Ture I. 1899:232 - 1 -
100   Kiærskiold Frederik 1923:482 - 1 -
101   von Klingenberg Povl I. 1923:486 - 1 -
102   Knob Ulf I. de Knope 1899:240 - 1 -
103   Kotte Laurids I. 1994-96:717 - 1 -
104   Krabbe af Østergaard Niels I. Mikkelsen 2003-05:573 - 1 - 2 - 3
105   Krafse Mogens I. 1899:252 - 1 -
106   Krag af Jylland Svend I. - Las Maltesen 1899:258 - 1 - 2 - 3
107   von Kragenskiold Johan Christopher 1946:II:59 - 1 -
108   Krognos Holger I. - Holger Gregersen 1893:270 - 1 - 2 - 3
109   Kruckow (i Norge) Johannes I. (eller Jannikiuus) 1900:214 - 1 -
110   Krummedige (Krummendiek) Henrik I. 1900:217 - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
111   Krumpen Eskild I. 1900:238 - 1 -
112   Kruse Niels I. 1900:243 - 1 - 2 - 3
113   von der Kuhla Bendix I. 1901:217 - 1 -
114   Kaas (Sparre) Niels Lændi - Jens Eriksen Kaas? 1899:196 - 1 - 2 - 3 - 4
115

L

Landorph Hans Brodersen 1924:459 - 1 -
116   Lang (i Skåne) Claus I. 1901:233 - 1 -
117   Lange (tre Roser) Ebbe I. - Malte Iversen Munk (Lange) - Esge Ebbesen Frost (Lange) 1901:236 - 1 - 2 - 3
118   Laxmand Peder I. 1902:226 - 1 - 2 - 3
119   Leth Matthias 1920:508 - 1 -
120   Lilliefeld Peder Hansen 1955:II:20 - 1 -
121   Limbek N.N. I. 1902:263 Linjer etc.
122   Lunge Oluf I. 1902:305 - 1 -
123   Lunov Hartvig I. 1903:253 - 1 - 2
124   Lykke (Munk) Peder I. Eriksen 1903:263 - 1 - 2 - 3 - 4
125   Løvenbalk Christoffer II Konge af Danmark 1903:289 - 1 -
126   Løvenskiold Herman Leopoldus 1949:II:90 Linjer etc.
127

M

Manderup Niels 1903:311 - 1 -
128   Markdanner Caspar I. 1903:316 - 1 -
129   Marselis Jan van 1935:II:50 - 1 -
130   Marsvin Benedict Jonsen I. 1904:274 - 1 - 2
131   van Mehlen Sivert I. 1904:282 - 1 -
132   Meyercrone Henning 1930:II:5 - 1 -
133   Mule af Falkendal Gyncelin I. 1904:315 - 1 -
134   Mule af Kjærstrup Anders Sivendesen 1904:320 - 1 -
135   Mule (af Odense) Hans I. 1904:322 - 1 - 2 -
136   Mund Peder I. 1904:335 - 1 - 2 -
137   Munk Jon I. 1905:292 Bjelke - Vinranke: 1 - 2 - 3 - 4
138   Munk af Ellinggaard Jens 1905:323 - 1 -
139   Munk af Fjellebro Mikkel I. 1905:319 - 1 -
140   Munk af Kovstrup Christen I. 1905:317 - 1 -
141   Muus af Steenalt Johannes Muusæ 1905:330 - 1 -
142

N

Neb Niels I. 1906:300 - 1 -
143   Norby (af Uggerslev) Peder Hansen 1906:315 - 1 -
144   van Nuland Daniel 'Kepken' 1906:331 - 1 -
145   von Numsen Mathias 1906:332 - 1 -
146

O

Obelitz Balthasar I. 1974-75:II:1 - 1 -
147   von Offenberg Christopher I. 1907:319 - 1 -
148   Orm Orm Hakonsen 1907:332 - 1 -
149   Orning Svend I. 1907:332 - 1 -
150   Oxe Johan I. Reiendorff 1907:339 - 1 -
151

P-Q

Panter Laurids Jonsen - Ove I. 1892:105 - 1 - 2
152   von Papenheim Burchard I. 1907:346 - 1 -
153   Paris N.N. I. 1908:343 - 1 -
154   Parsberg Verner 1940:II:80 - 1 -
155   Paslick Caspar I. 1939:II:91 - 1 -
156   Passow Jens I 1908:347 - 1 -
157   Pax Christoffer von Festenberg 1908:348 - 1 -
158   Pig (i Nørrejylland) Jens I. 1908:353 - 1 -
159   Poulson Poul Berthelsen 1909:364 - 1 -
160   Podebusk - Putbus - von Putbus Ratze I. 1908:356 - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
161   Present Niels Skytte I. 1909:368 - 1 -
162   Prip Peder 1909:371 - 1 -
163   Puder Hedie I. 1909:375 - 1 -
164   von Pultz Friedrich I. 1909:377 - 1 - 2 -
165   Pøiske Markvard I. 1909:382 - 1 -
166   Qvitzow Mathias I. 1910:327 - 1 - 2 -
167

R

Rafvad Jens I. 1953:II:17 - 1 -
168   Raben - Raben-Levetzau Henneke (Henning) 1970-71:II:3 - 1 - 2 - 3
169   Ramel Henrik I. 1925:495 - 1 -
170   Rani Rani I. 1910:340 - - 1 -
171   Ravensberg Johannes Pedersen 1910:349 - 1 -
172   Reberg Hennikus I. 1911:370 - 1 -
173   Reventlow - (Reventlow af Fyn) Hartvig I. - Jens Nielsen af Od 1939:II:1 - 9 linjer
174   Reedtz Peter 1947:II:33 - 1 - 2
175   Rekhals Erik I. 1911:376 - 1 -
176   Roed Thomas I. 1911:398 - 1 -
177   Rosengaard N.N. I 1912:389 - 1 - 2
178   Rosenheim Jens Toller Rosenheim 1958-59:II:35 - 1 -
179   Rosensparre Johannes Nielsen I. 1899:371 - 1 -
180   Rosenvinge Mogens Jensen Skriver 1955:II:25 - 6 linjer
181   Rosenkrantz Iver I. 1985-87:637 - 9 linjer
182   Rosenstierne - Lihme (Liime) Niels Torkildsen (Lym) - Dines Jensen 1967:II:3 - 1 - 2 -
183   Rostgaard Owe Madsen 1943:II:81 - 1 -
184   Rostrup N.N. I. 1912:415 - 1 - 2
185   Rotfeld Inge N.N. 1912:425 - 1 - 2
186   Rud Jakob I. 1912:432 - 1 - 2
187   Rudbek Lage I. 1912:445 - 1 -
188

S

Saltensee af Linde Niels I. 1914:385 - 1 -
189   Sandberg Anders I. 1901:443 - 1 -
190   Sappi Abel Valdemarsen 1914:396 - 1 -
191   Saxstrup N.N. I. 1914:398 - 1 -
192   Schaffalitzky de Muckadell Heinrich Bernhard 1928:II:10 Linjer etc.
193   Schubart Johan Valentin 1947:II:61 - 1 -
194   Schulin - Schulin-Zeuthen Johan Nikolaus - Greve Johann Sigismund - William Schulin-Zeuthen 1929:II:267 - 1 - 2 - 3 -
195   Seeblad Knud 1914:448 - 1 -
196   Sehested Troels 1954:II:13 Linjer etc.
197   Seefeld Mogens 1914:452 - 1 - 2
198   Serlin I. Henricus I. 1915:474 - 1 -
199   Skade Rasmus 1915:487 - 1 -
200   Skade II Mads I. Jensen 1915:488 - 1 -
201   Skalder Clement 1915:502 - 1 -
202   Skarsholm Niels I Valdemarsen af Halland 1916:420 - 1 - 2
203   Skave Skave 1916:424 - 1 -
204   Skeel - Scheel N.N. I. - Christen Scheel 1943:II:87 Linjer etc.
205   Skiernov (I.) Markvard I. 1916:434 - 1 -
206   Skiernov (II.) Thormend I. 1916:436 - 1 -
207   Skinkel (Søblade) Nicolaus de Schynkel 1916:437 - 1 -
208   Skram Peder I. 1916:461 - 1 -
209   Skovgaard Peder I. Jørgensen 1917:477 - 1 -
210   Sommer Nicholaus I. 1917:499 - 1 -
211   von Sommerhielm Otto Mathias 1947:II:65 - 1 -
212   Sparre (i Skaane) - Sparre av Ellinge Tulle Aagesen - Svend Jonsen 1917:511 - 1 - 2 -
213   Stake Markvard I. 1920:478 - 1 -
214   Stampe af Gjerdrup Claus Hansen 1920:486 - 1 -
215   Stampe af Klarupgaard N.N. I. 1920:486 - 1 -
216   Stangeberg Johannes 1901:443 - 1-
217   Staverskov Johannes 1918:432 - 1 -
218   Stygge N.N. I. 1921:550 - 1 -
219   Stygge af Rugtved (II.) Hans Eilersen 1921:556 - 1 -
220

T

Tinhuus (Skinkel) Marquard I. 1916:507 - 1 -
221   Trolle Birger I. Knudsen 1891:411 Historie og forgreninger
222

U

Udsen Henrik Ebbesen, Jens Lavesen, Svend, Esge Torbernsen 1945:II:113 Slægtens forgreninger
223   Urne Kjeld I. 1904:463 - 1 - 2 - 3 - 4
224   Ulfstand Gert Minckwitz 1896:428 - 1 -
225   Urup Holger Nielsen I. 1932:II:177 - 1 -
226

V

Vestenie Thomas 1932:II:183 - 1 -
227   Vendelbo - Vendelbo [af Fur] Peder - Ove/Åge 2015-17:634 - 1 - 2
228   Viffert Jon I. 1901:451 - 1 -
229   Vind - Juel-Vind - Krag-Juel-Vind - Krag-Juel-Vind-Frijs - Krag-Juel-Vind-Arenfeldt Christen I., Jens, Jens, Friderich Carl - Jens Carl 2006-08:645 - 1 - 2 - 3 - 4 -
230   Vognsen af Hæstrup Jens Pedersen 1936:II:107 - 1 -
231   Vognsen af Hørbylund Thomas Thordsen 1936:II:109 - 1 -
232   Væbner Terkil I. Pedersen 2009-11:780 - 1 -
233

W

Wensin Godske 1936:II:88 - 1 -
234   Walkendorff Henning I. 1928:II:129 - 1 -
235   Wittorp Tideke 1939:II3 - 1 - 2
236   Wonsfleth Volrat I. 1929:II:285 - 1-
237   Worm (Wurmb) Jørgen 1934:263 - 1 -
           

Top